کرونا و کسب و کارها

Rate this item
(8 votes)

کرونا و کسب و کارها 

اگر این روزها کسب و کار شما مثل خیلی از کسب و کارهای دیگر تحت تاثیر ورود ویروس کرونا قرار گرفته است لطفا این مطلب را تا انتها بخوانید.

اما مایلم ابتدای صحبتم را با یک سوال از شما شروع کنم.

اگر سنگ بزرگی به وزن 500 کیلوگرم را به شما نشان بدهند و از شما بخواهند آن را بدون هیچ ابزاری بلند کنید؛ عکس العمل شما در آن لحظه چیست؟

قطعا پاسخ شما این است که هیچ انسانی توانایی جابجایی این وزنه سنگین را ندارد. حتی شاید شما در مواجهه با همچین درخواست (غیر منطقی) لبخندی بزنید و از کنار آن عبور کنید.

بطور کلی مسائل روزمره ای که ما در زندگی با آنها مواجه هستیم دو دسته هستند.

1) مسائلی که توان حل کردنشان را داریم.

2) مسائل بسیار بزرگی که حل آنها کاملا از توان ما خارج است.

 

نکته مهم

نکته مهم اما اینجاست که در هر دو حالت نگرانی و استرس می تواند بی ربط ترین پاسخ ممکن از سوی ما باشد. زیرا در حالت اول اگر توان حل مسئله وجود داشته باشد منطقی ترین کار، پیگیری را ه های حل مسئله است و در حالت دوم که مواجهه با مسئلهای خارج از توان ماست؛ ابتدا پذیرفتن شرایط و دوم انجام بهترین کاریست که در آن لحظه از دستمان بر می آید (مثال بلند کردن سنگ 500 کیلویی را به یاد بیاورید).

با این مقدمه برگردیم به موضوع کرونا ویروس و اینکه در برابر اثرات مخرب این ویروس تازه وارد چه اقداماتی انجام دهیم؟

 

مراقب باشید، این یک هشدار جدی است

یادتان باشد یاس و نا امیدی و استرس یعنی پایان کار. اگر عادت کنید در هر شرایطی به دنبال پیدا کردن بهترین راه حل ها باشید می توانید علاوه بر مدیریت بحران ها، از شرایط بوجود آماده به عنوان یک فرصت جدید استفاده کنید.

 

جزو کدام دسته ایم؟

کسب و کارها در مواجهه با ویروس کرونا به دو دسته تقسیم می شوند.

  • کسب و کارهایی که کاملا با حضور فیزیکی مشتریان سرو کار دارند
  • کسب و کار هایی که می توانند خدمات یا کالای خود را بصورت غیر حضوری هم به مشتریان ارائه دهند.

خب کاملا مشخص است که کسب و کارهای دسته اول آسیب پذیر تر از دسته دوم هستند. اما آیا دنیا برای آنها به پایان رسیده؟

خیر. دوران تعطیلی برای این دسته از کسب و کارها بهترین زمان برای انجام امور عقب افتاده و بهبود نقاط ضعف می باشد. بررسی کانالهای ارتباطی مثل شبکه های اجتماعی، وب سایت، مذاکره برای مشارکت های انتفاعی سودآور و درکل برنامه ریزی برای شروعی پر قدرت بعد از دوران تعطیلی.

 

اگر در این زمینه نیاز به مشورت دارید از امکان 15 دقیقه مشاوره تلفنی رایگان ما با کلیک روی این متن استفاده بفرمایید.

 

اما دسته دوم کسب و کارها که امکان ارتباط غیر حضوری را دارند. با طراحی طرح ها و پیشنهادات حرفه ای می توانند حتی بیشتر از روزهای عادی فروش ایجاد کنند. خصوصا کسب و کارهایی که وب سایت یا اپلیکیشن حرفه ای و فعال دارند.

 

در صورت تمایل به دریافت مشاوره رایگان برای داشتن یک وب سایت حرفه ای روی این متن کلیک کنید.

 

تبلیغ نویسی یک مهارت مهم برای مدیران

البته نوشتن یک پیشنهاد ویژه و اصولی کار ساده ای نیست و نیاز به دانستن اصول علمی آن دارد. اما باور کنید اگر اصول نوشتن آگهی های موثر را بیاموزید به راحتی حتی از استوری های اینستاگرام خودتان هم می توانید درآمد های قابل توجه بسازید.

یک آگهی حرفه ای ویژگی های مهمی دارد که بصورت اختصار عنوان می کنم.

  • یک تیتر یا عنوان منحصر به فرد جذاب
  • یک پیشنهاد ویژه عالی اما محدود
  • دعوت کردن مخاطب به اقدامی که ما می خواهیم
  • سیستم ارزیابی یا آنالیز فرآیند بازاریابی

 

اما شاید باور نکنید که بیشتر آگهی های تبلیغاتی فقط و فقط باعث حیف و میل کردن پول می شوند. تبلیغاتی که منجر به فروش نشود هیچ ارزشی ندارد، حتی اگر بزرگترین گرافیست های جهان آن را طراحی کرده باشند.

مدیریت صحیح فرآیندهای بازاریابی جزو وظایف اولیه مدیر یک مجموعه محسوب می شود. خصوصا در زمانهایی که فرصت بیشتری برای تمرکز در اختیار دارد. در کل یک مدیر موفق نباید آنقدر گرفتار باشد که فرصتی برای برنامه ریزی در آینده نداشته باشد. مدیران گرفتار شده در بند روزمرگی هرگز نمی توانند خود را در برابر تغییرات ناگهانی بازار حفظ کنند.

شاد و تندرست باشید

مهدی معمارنژاد

 اگر در این زمینه نیاز به مشورت دارید روی همین متن کلیک کنید

 

 

 
Read 1476 times