یازده مورد مهم که برای راه اندازی هر کسب و کاری لازم داریم

Rate this item
(7 votes)

 در این مقاله تلاش کرده ام چند مورد از مهمترین نیازهای کارآفرینان و مدیران کسب و کار را شناسایی و در اختیار علاقمندان به راه اندازی یا بهبود کسب و کار قرار دهم. ضمن اینکه برای تکمیل تر شدن آن مشتقانه نظرات، انتقادات و پیشنهادات دوستان را با جان و دل می پذیرم.

ابتدا فهرست موارد و در ادامه توضیح هر کدام را قرار داده ام. امیدوارم مورد توجه شما و علاقمندان این حوزه قرار بگیرد.

 

1. کشف رسالت

2. اصلاح نظام باورها

3. پیدا کردن تیپ شخصیتی خود

4. طراحی اهداف مکتوب و مشخص

5. طراحی بیزینس پلن (بوم مدل کسب و کار)

6. آموختن اصول اولیه علم مدیریت

7. داشتن قدرت بالا در ارتباطات

8. میزان تجربه عملی و سابقه فعال

9. میزان سرمایه مالی

10. داشتن کوچ یا یک همراه آگاه برای رشد سالم تر و سریع تر

11. رعایت اصول اخلاقی و داشتن انگیزه خدمت به انسان ها

 

 

 

1.کشف رسالت:

شاید ساده ترین تعریف رسالت این باشد؛ یک شغل لذت بخش که به خاطر علاقه زیاد وارد آن شده ایم. در واقع حوزه رسالت ما یک زمینه شغلیست که ما گذر زمان را در آن احساس نمی کنیم.

افرادی که در حوزه رسالتشان اشتغال دارند؛ معمولا بسیار بیشتر از سایر افراد امید به آینده دارند. معمولا چندین برابر خلاق هستند و مسیر موفقیت را سریع تر از دیگران طی می کنند.

متاسفانه شاید بالای 90 درصد افراد در مسیر رسالت خودشان قرار ندارند. اما کشف رسالت که یک کار تخصصی هست و باید توسط یک مشاور علوم فردی انجام شود؛ می تواند آن ها را دوباره به مسیر اصلی و لذت بخش باز گرداند.

 

  1. اصلاح نظام باورها

در اهمیت باورهای ذهنی همین بس که باورهایی که داریم ما را به جایی که امروز هستیم رسانده است. اینکه ما در مورد پول، خانواده، احساسات، ارتباطات، درآمد و ... چه باورهایی داریم، کاملا در شکل گیری آینده ما موثر است. به عنوان مثال اگر ما باور داشته باشیم که شهر محل سکونت ما جای خوبی برای زندگی نیست، هرگز نمی توانیم از زندگی در این شهر لذت ببریم. اصلاح نظام باورهای محدود کننده می تواند باعث یک جهش سریع در رشد و موفقیت همه انسان ها باشد. کشف و اصلاح این باورها نیز نیازمند داشتن یک مشاور یا کوچ فردی آگاه دارد.

آشنایی بیشتر با کوچینگ با فشردن همین متن

 

  1. پیدا کردن تیپ شخصیتی خود

شناخت ابعاد مختلف شخصیتی خود لازمه هر موفقیتی هست. زیرا ما تا نسبت به توانایی ها و نقاط قابل بهبود خودمان آگاهی لازم را بدست نیاوریم نمی توانیم کسب و کار موفقی را هم بوجود بیاوریم. در واقع شناخت و کشف تیپ شخصیتی قطعه ای از پازل مهم خودشناسی هست.

مکاتب گوناگونی در دنیا بر اساس ارزیابی آیتم های مختلف وجود دارد اما در حوزه کسب و کار یکی از پر کاربرد ترین آنها متد چهار گانه "دیسک" و متد نه گانه "انیاگرام" را می توان نام برد.

پیشنهاد می شود با مطالعه و یا گذراندن دوره های آموزشی شخصیت شناسی، رفتار های خودتان و دیگران را بهتر تحلیل کنید. البته که دانستن این علوم به هیچ وجه نباید موجب قضاوت و پیش داوری در ما شود.

 

  1. طراحی اهداف مکتوب و مشخص

شاید به جرات، مهم ترین مورد در به نتیجه رسیدن هر اقدامی را بتوان هدفگذاری نامید. به گفته برایان تریسی: "زندگی بدون هدف، مانند رانندگی در یک جاده مه آلود است". هر چقدر هم که ماشین شما پر قدرت و چابک باشد؛ نمی توانید با سرعت بالا حرکت کنید. هر زمان احتمال بروز حادثه و از دست رفتن با ارزش ترین دارتیی هایتان وجود دارد.

هدفگذاری کار ساده ای نیست. اصول و قواعدی دارد که اگر درست رعایت نشود ممکن است شما را از رسیدن به اهدافتان حتی بسیار دور تر هم کند. جمله معروفی هست با این مضمون که: اهداف نانوشته آرزویی بیش نیستند. برای نوشتن اهداف حتما در دوره های معتبر هدفگذاری شرکت کنید و از مشورت مشاوران آگاه علوم فردی و کسب و کار بهرمند شوید.

 

  1. طراحی بیزینس پلن (بوم مدل کسب و کار)

یک بحث کاملا تخصصی برای راه اندازی هر کسب و کار، نوشتن بوم مدل کسب و کار یا بیزینس پلن هست. یک جدول استاندارد 9 خانه ای که می بایست با دقت تکمیل و به همه آیتم های آن پاسخ داده شود. جالب است بدانید همه برندهای معتبر دنیا بیزینس پلن دارند. خیلی ساده با سرچ در اینترنت می توانید بیزینس پلن برندهای بزرگی مثل اپل، مایکروسافت، کوکاکولا، مک دونالد و ... را پیدا کنید. در لینک زیر بوم مدل کسب و کار را به صورت رایگان و با کیفیت مناسب برای دانلود قرار داده ایم. 

دانلود رایگان بوم مدل کسب و کار با فشردن همین متن

 

  1. آموختن اصول اولیه علم مدیریت

شروع یک کسب و کار برای فردی که تجربه اداره یک کسب و کار مستقل را نداشته است، چیزی شبیه به کابوس و پر از معما های پیچیده است. دانستن مواردی مثل اصول استخدام افراد، تیم سازی، سیستم سازی ، انگیزش کارکنان، بازاریابی و تبلیغات، برندینگ، استراتژی یا راهبرد، مدیریت مالی و ... می تواند موانع و تهدیدهای بسیار جدی مسیر را خنثی کند. مواردی که اکثر کسب و کارهای غافل را از پا در آورده و می آورد. ما در مجموعه پویانگاه دوره ای تحت عنوان "مدیریت موثر کسب و کار" طراحی کرده ایم که با پوشش اکثر نیازهای شایع مدیران، سالهاست در حال برگزاریست. در صورت علاقمندی به کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بخش آموزش های کسب و کار مراجعه بفرمایید. ضمنا مقاله زیر را نیز می توانید در همین خصوص مطالعه بفرمایید.

مقاله مهم "مدیریت موثر یا منتظر" را با فشردن این متن بخوانید

 

  1. داشتن قدرت بالا در ارتباطات

ارتباطات در دو بخش مدیر و سازمان قابل ارزیابیست. اینکه شما مدیر درونگرا یا برونگرایی هستید، دایره ارتباطی دوستانتان چقدر وسیع یا محدود است، اهل معاشرت هستید یا نیستید در کنار ماهیت روابط عمومی در سازمان شما که چقدر با مشتریان در ارتباط هست، می تواند جایگاه شما را از فرش به عرش یا بلعکس تغییر دهد.

اهمیت داشتن سیستم های مدیریت ارتباط با مشتریان(CRM)، فعال بودن کانال های ارتباطی بین سازمان شما و مشتریان، داشتن وب سایت تعاملی قدرتمند و حضور پر رنگ در رسانه های اجتماعی بر کسی پوشیده نیست. ضمن اینکه کارمندان خوش برخورد، خوش رو با رفتاری محترمانه به جرات می توانند سکوهای پرتاب یک سازمان باشند. متاسفانه بسیاری از موارد ذکر شده توسط مدیران و کارآفرینان نادیده گرفته می شوند.

 

  1. میزان تجربه عملی شما

قبل از شروع یک کسب و کار مستقل، چند سال تجربه آن کار را داشته اید؟ در کنار چه افرادی کار کرده اید؟ چه اندازه با زیر و بم کارتان آشنا هستید؟ تا چه حدی تهدید ها و فرصت های نهفته در این زمینه شغلی را می شناسید؟

بهتر است قبل از راه اندازی کسب و کار مستقل خود، مدتی را در کنار افراد موفق، به کسب تجربه و جذب دانش عملی بپردازید.

 

  1. میزان سرمایه مالی

 

شاید تکراری ترین بهانه ای که در سالهای گذشته از افراد نا موفق شنیده ام، همین نداشتن سرمایه باشد. سرمایه به عمد در این دسته بندی در رده نهم ذکر شده چون واقعا جزو نیازهای اولیه نیست.

اگر شما هم نداشتن سرمایه را مانع بزرگی برای شروع می دانید، سخت در اشتباهید. فرصتهای طلایی زندگی را از دست ندهید. عمر ارزشمندتان را در انتظار افتادن یک کیسه پول از آسمان هدر ندهید.

اگر مواردی را که نوشتم با دقت انجام دهید سرمایه در اختیار شماست. دلیل اصلی ذکر این بهانه ترس و ابهام است. ما زمانی از چیزی می ترسیم که در موردش اطلاعات کافی نداشته باشیم.

تا می توانید اطلاعات جذب کنید، تحقیق کنید و مهارت کسب کنید. سرمایه داران واقعی فقط به افراد توانمند و آگاه اعتماد می کنند.

 

  1. داشتن کوچ یا یک همراه آگاه برای رشد سالم تر و سریع تر

باور اشتباهی که در بسیاری از افراد شکل گرفته این است که ما آن قدر تجربه داریم که نیاز به داشتن کوچ نداریم. اما جالب اینجاست که اکثر افراد موفق دنیا در زمینه های مختلف زندگی از وجود مربیان و مشاوران متعدد سود می برند. رونالدو اسطوره بزرگ فوتبال دنیا چندین کوچ و مربی دارد. اتفاقا هر چه کسب و کار ما بزرگتر و رشد ما بیشتر می شود، ما به وجود افراد توانمند و راهنما بیشتر نیاز داریم.

دریافت خدمات کوچینگ در زمینه مسائل فردی یا کسب و کاری سالهاست در کشورهای پیشرفته دنیا رایج شده و چند سالی هم هست که در کشور ما بصورت جدی به آن پرداخته می شود.

 

  1. رعایت اصول اخلاقی و داشتن انگیزه خدمت به انسان ها

چند سال پیش در یک سمینار شرکت کردم که دکتر روستا (پدر علم بازاریابی ایران) نکته جالبی را مطرح کرد. ایشون گفتند: 70 درصد موفقیت شما در کیب و کار به اخلاق و رعایت اصول اخلاقی بستگی دارد. البته که این جمله کاملا درست و سنجیده است. هر چه سرمایه داشته باشیم، اگر اخلاق مدار نباشیم، محکوم به حذفیم. نوع نگاه ما به مشتری و انگیزه ما از انجام کار، اگر به هدف اخلاقی و سبزی منتهی نشود، کسب و کار ماندگاری نخواهیم داشت.

شاد و سربلند و پیروز باشید

مهدی معمارنژاد

سایت شخصی مهدی معمارنژاد

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Read 2010 times